Rahakooli!
Kui märtsis oli #Kogumispäeviku rahatarkuse kuu, organiseeris grupi eestvedaja ja Swedbanki Rahaasjade Teabekeskuse juht Kati liikmetele mitu ägedat ja õpetlikku seminari, mida ka grupis otse üle kanti. Tartus ja Tallinnas korraldatud üritustel rääkisid erinevad spetsialistid kõiksugu kasulikest teemadest laste rahatarkusest tarbimispsühholoogiani ja minule isiklikult ning minu suhtumisele rahasse mõjusid need väga positiivselt. Oli väga palju uusi praktilisi teadmisi kui ka ideid, mis oma käitumismustreid üle analüüsima panid. Viimane ongi vast alustuseks kõige olulisem – tõdemus, et minu senine käitumine on vale ning seejärel soov selle osas midagi ette võtta.
Midagi oma rahaasjade kordasaamise nimel ära taha tahame ilmselt me kõik, kes me säästmises (mitte koonerdamises kui sellises, vaid säästude kõrvale panemises) veel nii vilunud pole, et oma perele piisava puhvri või, veel enam, passiivse sissetuleku tagada suutnud oleksime. Aga selleks, et tahtmisest ka teod saaksid, on vaja ikka päris korralikult iseenda sisse minna, seal pisut ringi sobrada ja enese vastu aus olla, mitte vabandusi ja takistusi otsida. Keerulisest olukorrast ja valedest harjumustest on hästi keeruline niisama omal käel ja tahtejõu najal välja tulla ning päevapealt teadlikke muudatusi teha. Sellepärast on niisugused kogukonnad nagu #Kogumispäevik väga head – kõik inimesed on seal sama eesmärgiga ja kõigil on oma teekond ning kogemused, millest kaasvõitlejad õppida ja tuge ning inspiratsiooni leida saavad.
Sellesama eesmärgiga võttis Kati ette ja pani püsti kolmel järjestikusel novembrikuu nädalal toimuva Rahakooli, milles (tasuta, muidugi) osalevad grupiliikmed saavad algust teha oma isikliku elustiilimuutusega, alustades eelarve koostamisest ning lõpetades oma esimese investeerimisportfelli koostamisega. Erinevalt märtsikuu seminaridest ei kanta Rahakooli veebis üle – eesmärk on, et osalejad saaksid end iga nädal kohal käies mugavalt tunda, omavahel arutleda ja julgelt küsimusi esitada ilma, et keegi neile kaamera näkku lükkaks. Minu meelest hästi tore! Igatahes olen mina igal nädalal kohal ning jagan iga tunni järel õpitut ka teiega. Et minul on tänu aasta jooksul kaasa tehtud säästu-teemakuudele ja väljakutsetele kogunenud korralik puhver, on minu eesmärk Rahakooli lõpuks reaalsete investeeringuteni jõuda. Niisiis ei tee ma kooli kaasa niisama, moe pärast, vaid korjan märtsis investeerimisteemalisi raamatuid lugedes lahtiseks jäänud otsad üles ja sõlmin nad loodetavasti päris-investeeringuteks kokku. Põnev!
Et mõte tööpäeva lõpus tähtsate teemadega kaasas käia jaksaks, kostitas Kati kõiki rahakoolijütse kohvi, tee, smuutide ja maiustustega. Ja märkmikud saime ka! Nagu päris. 😀
Kati, nagu ikka, panemas kõigile kuulajatele südamele, et eestlased ei säästa piisavalt. Working on it, Kati!
ESIMENE TUND
7. november. MIKS INVESTEERIDA?
“Millised on investeerimisega alustamise peamised takistused ja kuidas neid ületada? Vähekogenud investorite peamised vead. Nõuanded rahaasjade paremaks korraldamiseks. Teoreetilisi teadmisi jagavad Tarmo Tanilas ja Mari-Liis Jääger Swedbankist, inspiratsiooni annavad Investor Toomas Äripäevast ja grupi Kogumispäevik liige Mirjam Hunt.”
Rahakooli esimene tund oli põhimõtteliselt inspiratsioonikoolitus. Mulle väga meeldib, et Rahakoolis ei tuhiseta olulistest psühholoogilistest aspektidest mööda otse investeerimistoodete juurde, vaid tehakse juttu ka näiteks peamistest takistustest, mis inimesi säästmise ja investeerimisega algust tegemast takistavad. Halvad (tarbimis)harjumused, vähesed teadmised ja hirm tundmatuse ning võimalike kaotuste ees takistavad inimesi oma finantskäitumist parandamast, ehkki tegelikult on viise, kuidas iseendaga teadlikult tööd teha ning oma harjumuspärast käitumist samm-sammult muuta.
#Kogumispäeviku Rahakooli nõuanded rahaasjade paremaks korraldamiseks:
• Koosta eelarve tegelikest kulutustest ülevaate saamiseks.
• Selgita välja kulud, mis rahakotti liigselt koormavad.
• Sea pikaajalised eesmärgid.
• Teosta oma rahaasjade üle regulaarset kontrolli.
• Vaata üle oma teadmised, oskused ja hobid ning arenda neid – ehk annab mõni
neist lisasissetuleku
• Säästa pisiasjadelt!
Veel on soovitud eesmärke oluliselt lihtsam seada, kui sul on mõttekaaslasi, kelle sihid sinu omadega ühtivad. Nagu näiteks sellessamas meie #Kogumispäevikus või Rahakoolis, kus me nüüd koos iga nädal kohtuma hakkame. Teadmisi saab ammutada erinevatest investeerimisteemalistest blogidest ja raamatutest või Rahakooli sarnastelt kursustelt-seminaridelt, mida siin-seal sageli korraldatakse. Ja kogemuste saamiseks on investeerimist enne reaalsete rahasummade paigutamist võimalik katsetada luues endale virtuaalkonto. See viimane nõuanne oli mulle väga huvitav. Proovin selle kindlasti järgi!
Mis hirmu puudutab (lugesin millalgi kommentaari, kus inimene kirjutas, et tema investeerimist ei usu, nagu oleks see mingisugune kahtlane püramiidskeem-õhuloss, mitte loogiline pärisasi), jäi mulle meelde hästi kihvt mõttekäik, mida Tarmo Tanilas meiega jagas. Isegi kui turg kukub ning sinu investeering kaotab oma väärtusest 10%, oled ikkagi 90% plussis. Kui sa üleüldse säästma hakanud ei oleks, poleks sul üldse midagi alles!
Mulle nii väga meeldis Merje postitus sellest, mida tema esimesest Rahakoolist enda jaoks õppis. See meeldis ka, et ta mulle mett moka peale määris, not gonna lie, aga kõige rohkem teeb mind õnnelikuks kui veel keegi saab sama tõdemuse osaliseks, mille mina enda jaoks Kogumispäevikust avastasin. Lugege Merje kogemust ja säästma hakkamise ning laristamisega seotud mõtteid SIIT!
Kas teie teadsite, kes on Investor Toomas? Mina olin seda nime varem kuulnud, aga et Toomas on Äripäeva projekt, mitte reaalne investor, kes kolumni kirjutab, polnud mul õrna aimugi. Kes ma olen ja kust ma tulen? Kivi alt või? Kui ma olen viimane inimene maailmas, kes Investor Toomasest ei teadnud, pole järgnevast lõigust kellelegi tolku, aga panen selguse huvides siiski Investor Toomase kirjelduse:
“Toomas on Äripäeva poolt välja mõeldud tegelane. Tema käsutuses on reaalne raha, mida hakati 2002. aasta algusest investeerima aktsiaturgudele. Investor Toomase investeerimisotsused langetab Äripäeva börsitoimetus. (…) Toomasel oli 2002. aasta alguseks koos miljon krooni ehk 64 000 eurot, mida ta otsustas aktsiaturule paigutada eesmärgiga tagada endale 30 aasta pärast muretu vanaduspõlv. Toomas on liitunud ka pensionisammastega, et kasutada ära riigi pakutavad maksusoodustused ja võrrelda enda portfelli tootlust enda pensionifondide tootlusega. Lisaks jälgib Toomas igapäevaselt oma kulutusi ning otsib erinevaid säästmisnippe.”
KUI põnev?! 16 aasta jagu investeerimislektüüri nagu maast leitud. 😀
Ja seda kõige-kõige-kõige tähtsamat põhjust, miks igaüks peaks investeerima, tõestab ka see Investor Toomast kirjeldav lõik siin. Miljoni krooni oli 2002. aastal väga-väga suur raha (Tallinnas oleks selle raha eest saanud kaks 66 m2 korterit ja sisustamiseks oleks ülegi jäänud), kuid 64 000€ piisab täna heal juhul kodu sissemakseks. Inflatsioon! Hindade pidev tõus sööb pangakontol või sukasääres seisva raha lihtsalt ära. Ka kõige väiksema riskiga pikaajaliste investeeringute tootlus suudab inflatsiooni ületada. Miks siis mitte end kurssi viia ja oma raha arukalt paigutada?
Mida täpselt tähendavad mõisted “väikse riskiga pikaajaline investeering” ja “arukalt paigutada”, seda ma teile praegu rääkida ei tea. 😀 Aga lubati, et järgmine nädal juba tean, nii et kuni järgmise Rahakoolini siis!
Kas Sinugi raha sisse närib ka inflatsioonikoi parasjagu suuri auke või oled juba investeerimisega algust teinud?
Pinginaabrid Sally ja Kirke. Megalõbus oli!
Olin kolmapäeval poes tööl, sõitsin õhtul panka teadmisi omandama ning sealt
sama targalt targemalt (:D) poodi tagasi, et Kukupesa isadepäeva pakke pakkima hakata. Me müüsime SADU kruuse, sest inimestele nii meeldisid meie isadepäevakruusid. Hurraa ja hullumaja! Nüüd on Smartposti pakid enam-vähem saadetud (mõned uljamad on viimasel hetkel veel e-poest tellinud, sest teoorias peaks Smartpost veel jõudma), aga poes tööd veel jagub, sest kes kohale tulevad, saavad ju veel kruuse-kaarte-postreid soetada. Good times!
Olen alles 18-aastane abiturient, kuid see kõik on nii huvitav ja vajalik, mida kirjutasid, sest tunnen, et mul
on juba praegu aeg hakata mõtlema, millele kulutada ja millele mitte.
Minu arust oleks väga huvitav kui selline rahakool oleks e-kursusena internetis tulevikus, et ka mina, kes ei ole pärit pealinnast, saaksin osaleda.
Soovin palju edu ja jaksu! 😊
Täiega on õige aeg pihta hakata! Rahakoolis räägiti ka, et investeerimise kõige väärtuslikum tööriist on AEG. Sul on nii palju rohkem aega kui nt mul või veel vanemal generatsioonil, et endale varandus kasvatada, mis tähendab, et summad, millest sa alustad võivad olla tunduvad väiksemad kui mul, et me võiksime 10 a pärast kohtuda ja sama palju teeninud olla. Hakka aga lugema! Et sa peale hakkaksid, saadan sulle “Kuidas saada rahatargaks”, mis on noortele suunatud rahatarkusõpik. Ole hea, saada mulle meil blogi@kukupesa.ee koos oma Smartposti andmetega, panen teele. 🙂
Mina ka tahaks seda raamatut lugeda ja targaks saada (: uus algus elus igas mõttes..
Olen su blogi pikemat aega jälginud, kuna oled hea kirjutaja – see oli siis mee moka peale määrimiseks, et mu kommentaari teine pool liiga ründav ei tunduks.
Olen ka ise jälginud mitmeid eestlaste investeerimisblogisid, kuna raha- ja investeerimisteema on ju põnev. Samal ajal mõtisklen endamisi selle valdkonna eetilisest poolest. Kui paljud väikeinvestorid õigupoolest mõtlevad sellele, mida nad oma rahaga laiemas plaanis toetavad? On ju lihtne mitte näha oma tegude ja toimingute tagajärgi, pidades iseenda osatähtsust piisavalt väikeseks, kuid tegelikult muudame ju kõik oma maailma just nendesamade väikeste tegudega. Jah, on ju tore, kui raha teeb meie eest ise tööd, kuid millise hinnaga?
Nõus! Väga paljud investorid ju ikkagi investeerivad firmadesse, mis nende moraalse kompassiga vastuolus poleks. Üks esimesi investeerimissoovitusi on ju, et investeerida tuleb sellesse, millest sa aru saad. Ise näen seda täpselt vastupidi – sa saad oma investeeringuga toetada neid, kelle tegevus sinu meelest maailma muudab. Paned oma euro sinna, kus see euro finantseerib õiglast ja õiget tegutsemist. Ma tean väga mitut inimest, kes aktiivselt investeerivad ja rangelt välistavad alkoholi, tubaka, kütusetööstuse jms.
Eks selleks peab vist jah teemas oluliselt sügavamalt sees olema, et oleks oskusi tegutseda kooskõlas oma väärtuste ja veendumustega. Pean tunnistama, et minu teadmised on õigete valikute tegemiseks liiga pinnapealsed. Ma pole ka märganud, et uute investorite blogides seda aspekti väga kajastataks, seepärast tundubki kogu pilt poolik ja investeerimismentaliteet pisut ühekülgne.
Mina vastupidi väga palju olen teemasse süvenedes kuulnud ja lugenud kui tähtis on mitte oma südame häält unustada, arvestada, annetada… 🙂 Aga kindlasti on rohkem neid, kes huupi laksivad ja ma KINDLASTI (püüan meeles pidada) tõstatan selle teema järgmises Rahakoolis!
Väga rõõmustav. Ise olen maakas ega saa sellistel üritustel paraku osaleda, aga appi, kui seksikas vaatepilt see oleks – asjatundlikud investeerimisgurud ja suured mõjutajad (või misiganes see influencer tähendab) arutamas kasvõi internetis tulihingeliselt mitte üksnes oma investeeringutootluse ja numbrite üle, vaid ka oma investeeringute eetiliste aspektide teemal : D
Väga meeldis see püstitus. Näiteks ma saan aru, et tubakafirmade aktsiad võivad olla hea tootlusega ja üpris turvaline investeering, aga mina oma raha sinna ei paneks. Samal põhjusel pole ma ka ühisrahastusse oma jalga tõstnud – minu jaoks pole see enamikul juhtudel ikkagi päris eetiline, kuigi tootlus võib vägagi hea olla. Igaühele oma. 🙂
Ma niiii väga tahaks investeerida, päriselt ka! Mul ei ole kunagi olnud probleeme raha kogumisega. Ma olen 20, aga ma olen juba praegu endale mitu tuhat mitte millegi jaoks kogunud ja see mõte investeerimisest tundub nii põnev. AGA ma kardan meeletult, sest mu teadmised on üks suur null. Ma nii loodan, et kogumispäevik hakkab investeerimisest konkreetsemalt ka rääkima, sest ma tunnen, et see raha kogumise pool ei valmista mulle mingit muret (haha ma loodan, et kui mul on oma pere ja miljon last siis ma saan sama öelda). Ma tahaks lihtsalt olla piisavalt tark, et julgeda oma raha kuskile paigutada. Ja sa oled lihtsalt niiiiiii vinge inimene! 🙂
Ma luban, et ma püüan võimalikult palju oma uusi teadmisi siin jagada. Suuur aitäh sulle! ❤️
Tundsin sinus palju iseennast ära. Alustuseks soovitaks Roosaare “Rikkaks saamise õpikut” – see lükkas minu väikeste sammudega alustama ja andis hea pildi võimalustest, võitudest ja kaotustest. 100% recommend.
Ahh, ma polnud Toomasest varem kuulnudki, seega olen teemast ikka väga maas. Aga kulud on paigas juba, vähensamune tegevuses. Aga sellises rahakoolis osaleks ka nii hea meelega, usun, et ses suhtes on Katil ôigus, näost näkku on ikka parim.
Mina olen nüüd 2 aastat juba investeerinud ja tõesti, kahetsen ainult seda, et juba varem ei alustanud. Isegi kui ma nüüd vahepeal paar aastat raha juurde ei paneks, aga olemasolevaid investeeringuid ei näpiks, kasvaks see mul pensioniks selliselt, et saaksin vabalt paarsada euri kuus lisaraha.
Liitintress on ju kaheksas maailmaime 🙂
Mind see õudselt motiveerib ja kannustab, et aeg on investori kõige väärtuslikum tööriist. Stressi tekitab ka, et kohe ruttu-ruttu õigeid valikuid teha, aga samas ikka natuke kardan ja… 😀