Meie Käopesa

pere- ja elustiiliblogi

  • KES ME OLEME?
  • KONTAKT
  • KÜSIMUSED & VASTUSED

Minu enesearengu tee e. raharumalast rahatargaks?

March 25, 2018~ kogumispäevik

Kui ma viimati kirjutasin, et mul imetamisest kopp ees on, siis tegelikult oli asi peamiselt selles, et mul oli kõigest natuke kopp ees. Peamiselt iseendast. Ma ei oska selgitada, mis täpselt minu madalseisu põhjustas või miks ma mitu nädalat veekalkvel silmadega ringi käisin, kuid ma olen nüüd tagantjärele (olles end sellest seisundist pisut distantseerida suutnud) mõelnud, et ilmselt oli asi lihtsalt selles väga intensiivses jaanuaris, mille käigus nii mitmel korral mugavustsoonist välja astusin (näiteks SIIN), ennast ületasin ja kõikvõimalikke tundeid inimemotsioonide skaalal kogesin. Hirmu ja väge, eneseusku ja identiteedikriisi… ja kuigi ma end lõpuks tühjaks pigistatud sidrunina tundsin ja korraks kusagil sügaval ära käisin, olen selle kõige käigus nii palju kasvanud, et see on minu jaoks täiesti eufooriline kogemus. Sellest, mis pidi algselt olema üks harilik aastane koostööleping pangaga, on saanud üks minu elu suurimaid enesearengu teekondi.

Jaanuaris sain lisaks korralikule ellujäämiskursusele (loe: meedias ärevusse suremata esinemisele) põhjalikult analüüsida meie tarbimisharjumusi, korraldasin köögikapid ümber ja õppisin tühja külmkappi kõrgelt hindama.

Veebruaris tegime endale Google sheet’i, kuhu kanname kõik oma tulud ja kulud. Kummalgi meist on tabel telefonis hõlpsasti kättesaadav ja nii saab seda jooksvalt pärast ostude sooritamist täita. Oleme seda varemgi teha proovinud ja siiani on tabeli järjepidev täitmine meile ülejõukäiv, aga nagu kõigi muude #Kogumispäevikuga seotud asjadega – ma ei saa ju pooleli jätta, sest aasta lõpuni on vaja rahatargalt toimetada ja väljakutseid kaasa teha. Grupi küünarnukitunne ja see, et ma ju justkui katsejänese ja eeskujuna (vaadake, kuidas see, kes üldse rahaasjade korraldamisest midagi ei taipa, oma rahaasju korraldab!) puldis olen, sunnib mind järjepidevalt täitma ka neid eesmärke, mille ma muidu pärast suure õhina möödumist nurka visanud oleksin.

Märtsikuu on ülemaailmne rahatarkuse kuu ja nii võtsime ka meie Kogumispäevikus just selle käesoleva kuu teemaks. Kui me oleme kõige suuremalt kulugrupilt (toidukulud) nii palju säästnud, majapidamiskulud üle vaadanud ja eelarvet kaardistama hakanud, on tagumine aeg rahatarkust omandada, onju? Minu jaoks tundus see hirmutav, sest igasugune finantskirjaoskus ja selle omandamine investeerimisteemaliste raamatute kaudu tundus minu  (nagu loodetavasti paljude teistegi) jaoks OH kui kauge. No ja tegelikult on siiani üsna kauge, aga seoses selle kuu väljakutsega on mul miski, mida mul varem kindlasti polnud: veendumus, et kui teised saavad ja suudavad, siis saan ja suudan mina ka.

Ja see “saan ja suudan” tunne, mille ma olen nüüd jaanuarikuu kogemuste ja märtsikuu väljakutsete foonil saavutanud, on päris pagana võimas, sest ma pole seda vist kunagi varem sedasi kogenud. Et mina niisuguseid asju saan ja suudan.

Rahatarkuse kuu sissejuhatuseks võtsin kätte ja asusin lugema Finantsaabitsa nimelist e-raamatut, mida grupis lingiti ja milles on palju elementaarset, aga ka palju teemasid, mille kohta ma tegelikult piisavalt ei tea ja mida ilma sellise lihtsa ja loogilise aabitsata puudutada julgenud poleks. Siis ostsin ühelt grupiliikmelt Roosaare “Rikkaks saamise õpiku” ja asusin seda lugema. Avastasin, et kogu see maailm, millest ma olin ennast ise distantseerinud, sest mida minusugune “väike naine” ikka sellistest asjadest teab (no mitte päris nii, aga eks sootrollidel on kahtlemata siin oma osa), ei ole mulle teps mitte kättesaamatu. Raamatut lugedes käivitusid minu sees mingisugused mõtteprotsessid, mis hästi mitmel moel mu silmad avasid. Säästmise ja kogumise teemal, aga ka ettevõtluse tasandil. Uued teadmised ja hoiakud tekitasid veel suurema teadmistejanu ja nii tekkis näiteks väga tervitatav vastumeelsus sotsiaalmeedia tuima kalanäoga rullimise vastu. Ma vist ei ole sellest varem rääkinud, aga mul on vist teatud sorti tähelepanuhäire – kui mul mingisugune tööprotsess käsil on ja tempo viivuks raugeb (näiteks ootan, et mõni suuremahuline fail avaneks või alla laetud saaks), on ootamine minu jaoks väljakannatamatu (isegi kui jutt käib minutist) ja ma pean vahepeal liikuma millegi muu juurde. Nüüd olen õppinud ootama ja fookuse hajudes internetti eksimise asemel hoopis raamatut lugema, sest mul on tunne, et ma tahan igast hetkest maksimumi võtta. See enesearengu tee on nii põnev!

Rikkaks saamise õpik osutus ilgelt kaasahaaravaks lugemiseks ja andis kinnitust ka paljudele mõtetele, mis mul ettevõtjana koguaeg kuklas olnud on, aga mille nimel töötamiseks ma ühtki sammu seni astunud polnud. Ega ma täna ka täpselt ei oska ega tea, mida ma teen, aga seegi tõdemus osutus väga kasulikuks, sest tänu sellele otsisin välja portsu erinevaid koolitusi, mida oma eesmärkide saavutamiseks läbi teha kavatsen. Kui see mõte sündis, oli esimene enam-vähem teemakohane koolitus juba nädala pärast toimumas ja nii võtsin kohe Andra ühes ja käisimegi Eesti Ettevõtlike Naiste Assotsiatsiooni korraldatud inspiratsioonikoolitusel “Kõik on võimalik!“. Ja seda see tõepoolest oli – inspireeriv. Ma ei oodanud koolituselt mingeid tohutuid praktilisi teadmisi, mille abil oma ettevõtet kasvatada ja arendada, aga väga paljud ideealged, mille ma kusagile ajukurdude sügavikku peitu pannud olin, said sealt uuesti esile kerkida, sest tekkis tunne, et tõepoolest – miks mitte mina? Nii et igasugune selline omasugustega networkimine ja inspireerivate lugude kuulmine ei jookse kellelgi mööda külgi alla. Neid alustavale ettevõtjale (või sellest unistajatele) mõeldud koolitusi tuleb veel, nii et minge ka, tore on. Meil on aprilliks juba järgmine koolitus plaanis, kirjutan sellest siis, kui meenutada suudan, milline see täpselt oli. 😀 #brainfart

Lisaks inspiratsioonikoolitusele käisin märtsis ka kahel Kogumispäeviku seminaril, mis tegelikult grupist ka järelvaadatavad on. Esimeseks neist oli “Kuidas õpetada lapsele rahatarkust?”, tänu millele sain hästi mitu väga head ideed, mida oma laste peal ära proovida. Mu lemmikmõte kõlanutest oli see, kuidas lastega perre “märkamise päeva” tava tekitada. See tähendab seda, et iga teatud aja tagant on märkamise päev, mille käigus on lastel võimalik mingitelt kindlatelt neile jõukohastelt kodutöödelt (mitte elementaarsetelt, mis niigi nende igapäevaste ülesannete hulka kuuluvad) raha teenida. Näiteks muru niitmine, küttepuude toomine, sokisahtli korrastamine vm. Laps peab ise märkama, mis tegemist vajab, töö ära tegema ning saab sel viisil võimaluse tasu teenida. Samuti kõlas idee tasu eest perele hommikusöögi serveerimisest – nagu kohvikumäng, aga praktiline! Hakkan kohe Kroonprintsessile hommikusöökide valmistamist õpetama, teeme kohe varakult algust, saab laupäeviti kauem magada. 😀

Ka soetasin ma kuu alguses Riin Tuttelbergi (kellelt seminaril need head ideed sain) “Tom õpib rahamängu”, millest kindlasti lähemalt kirjutan kui selle läbi töötanud oleme. Ma lähtun oma lapsi kasvatades väga palju sellest, milliseid assotsiatsioone ja harjumusi me neile tulevikuks loome ja ma väga soovin, et ma oskaksin neile rahatarkust edasi anda nii, et raha tulevikus neid ei kontrolliks, vaid vastupidi.

Teine Kogumispäeviku seminar oli “Investeerimise ABC”, mis oli inspireeriv, lõbus ja mille ülekande heli kahjuks totaalselt pekki läks, aga mille kirjalikku kokkuvõtet SIIT lugeda saad.

Teadmistes tõepoolest peitub kogu maailma potentsiaal. Kui ma aasta alguses selle kõigega algust tegin, oli kogu see rahamaailm minu jaoks nii hirmus ja võõras – ma ei teadnud sedagi, palju meil millelegi raha kulub, investeerimisele mõtlemisest rääkimata. Kui rahablogidesse või investeerimisteemalistesse portaalidesse sattusin, tulin otsejoones sama teed tulema, sest see oli lihtsalt nii võõras, kauge ja hirmutav. Hirmutavad ja segadusttekitavad on need muidugi siiani, aga mida rohkem ma loen, seda julgemaks ja enesekindlamaks ma muutun. Julgesin isegi investeerimisega algust teha ja ühisrahastust varbaotsaga puutuda ning oma esimese sendi intressitulu teenida! Woop! Aga sellest räägin – kui julgen – kuu kokkuvõttes. 🙂

Muidugi oli väga oluliseks sütitajaks ka Kuldmunal konkureerimine ja ägedate ja inspireerivate inimestega koos suure auhinna võitmine. Kui mulle oleks eelmise aasta lõpus öeldud, et tule, meil on siin sulle üks lahe projekt, mis muudab su elu ja kingib sulle veel tagatipuks once in a lifetime Kuldmuna võitmise kogemuse, aga me ei maksa sulle selle eest sentigi raha – ma oleksin silmagi pilgutamata nõus olnud. Õnneks nii ei läinud, nii et midagi ikkagi jääb investeerimiseks ka. 😀

Auhind ei kuulu muidugi ainult grupi eestvedajatele, vaid kõigile liikmetele, sest kogukonnatunne ja toetav õhkkond ongi põhjus, miks see algatus on nii populaarne ja väärtuslik. Nii et aitäh ja palju õnne meile!

Minu Youtube’i kanalil on sellest õhtust videoblogi ka. Samuti on üleval vlog ülemöödunud nädalavahetuse seiklusest Tartus ja video meie mängutoast ja sellest, mismoodi me oma LEGO kollektsiooni hoiustame ja sorteerime. KOLM uut videot! Nii et kes veel pole – hopp-hopp kanalit tellima ja vaatamata jäänud videoid üle kaema!

 

Share this:

  • Click to share on Twitter (Opens in new window)
  • Click to share on Facebook (Opens in new window)

Related

22 Comments

#Kogumispäevik: Kas ja kui palju õnnestus säästa kodukuludelt? »
« Minu beebid: 2012, 2015 & 2017

About miiu

Comments

  1. maris says

    March 25, 2018 at 3:57 pm

    vägev, raisk. all of it.

    Reply
  2. Ann says

    March 25, 2018 at 3:59 pm

    Ma väga loodan, et Swedbank maksab sulle ikka korralikult selle eest. Muidugi sa ütled, et “kogemus, mis ma sain on hindamatu”, aga suurpangale oled sa tavaline sisseostetud teenus. Ma ei usu, et sa olid üks ja ainuke, keda influenceriks kaaluti… summa oli määrav. Ära lase ennast ära kasutada.

    Reply
    • miiu says

      March 25, 2018 at 4:00 pm

      Aitäh muretsemast. 🙂

      Reply
  3. mina says

    March 25, 2018 at 7:47 pm

    lastele kodutööde eest maksmine sel viisil on minu jaoks veider. Ja hommikusöögi serveerimise eest samamoodi. Olen pigem seda meelt, et lapsel on igakuine/nädalane taskuraha

    Reply
    • miiu says

      March 25, 2018 at 7:58 pm

      See on eraldi teema, lisaks regulaarsele taskurahale. Õpetab lisaraha teenimise võimaluste otsimist, aga ei kohusta, vaid võimaldab. 🙂

      Reply
    • BK says

      March 25, 2018 at 10:55 pm

      Minu arust see, et ise peab märkama, mida teha on vaja, on just väga äge. See pole ju üldse sama, mis kodutöö tegemise eest maksmine. Mulle tundub point hoopis teine. Ma polnud seda varianti kuulnudki.
      Jätan meelde;)
      Eks seda annab ju ka nii kohendada, nagu endale parem ja mõistlik tundub. Kasvõi näiteks mitte rahaliselt maksta, vaid midagi muud selle asemel välja mõelda. Arvestades lapse vanust. Ei saa ju kolmeaastaselt nõuda sama märkamist, mida peaks juba märkama kuueaastane. Samas teinekord märkab kolmene vist rohkemgi 🙄

      Reply
      • miiu says

        March 25, 2018 at 10:57 pm

        Jaa! Ja Riin tõi veel näite, et vahel lapsed ei viitsi märgata ja see on ka ok, siis ei teeni lihtsalt ja ongi kõik. Nagu päriselus – tööd ei tee, siis raha sisse ei tule. Minu jaoks oli uus ja põnev võte, lahe päriselu simulatsioon. 🙂

        Reply
      • BK says

        March 25, 2018 at 10:58 pm

        See smaili siia lõppu tuli küll vale. Naerunägu hoopis tahtsin ikka panna 🙂 😀

        Reply
  4. Rahakratt says

    March 26, 2018 at 9:04 am

    Ma ei saa aru, kuidas ma siia roosasse blogisse ära eksisin praegu, aga fine. Nagunii keegi ei tea, kes ma olen. Võin kodus seelikuga ka ringi käia, kui soovin… Aga. Kaks asja. Esiteks tegin ka kerge ülevaate Raha-Jaagu papiaabitsast siin: https://rahakratt.wordpress.com/2018/03/11/minu-uks-koige-loetumaid-lugusid-taasilmumas-rikkaks-saamise-opik-ehk-raha-jaagu-kultusteose-ulevaade/

    Ja teiseks. Ühisrahastusega alustamine on päris suur hüpe üle konservatiivsemate võimaluste. Sest tegemist on väga riskantse varaklassiga. Alustasin samamoodi ühisvõlgade portaaliga ja olin pimestatud kiirelt tulevatest intressisentidest. Aga nüüd oskan märgata ka mitte nii äkiliste investeerimisinstrumentide võimalusi – Elhavee Kasvukonto kaudu ‘Murica suurfirmade aktsiate ostmine, ETF-id jne. Isegi kodumaised üksikatsiad, ma ütleksin, on madalama riskiga kui kiirlaenude andmine läbi P2P laenuportaalide. Ma ei ole näinud sellist Tallinna börsil kaubeldavat ettevõttet, kes ei oleks kasvule orienteeritud ja kus ei oleks tarkadest peadest koosnev juhtkond. Seega, lihtsalt ettevaatust, kainet meelt ja never ever ära unusta oma investeeringute hajutamist – seda preachivad kõik maailma suurinvestorid (Ray Dalio, Buffet jne), sest sellega väldid sõltumist ühes varaklassist, mis võib mõne teise varaklassi buumimise ajal kõvasti kukkuva ja vastupidi.

    Reply
    • miiu says

      March 26, 2018 at 9:09 am

      Jaa, see ühisrahastuse-asi on lihtsalt natuke väikese kooliraha moodi harjutus, mitte lootus sealtkaudu endale turvaline pensionipõlv tagada. Panin sinna tillukese summa ootamatult sülle kukkunud raha. Mul on lootus, et ehk õige pea ka piisavalt julgust-tarkust kogunud olen, et aktsiateni jõuda. 🙂

      Roosa, muide, on maruilus värv. Ja aitäh kaasa mõtlemast!

      Reply
  5. Te says

    March 26, 2018 at 9:34 am

    Mina nt viimase kahe aasta jooksul olen igakuiselt 10% just täpselt ühisrahatusplatvormidesse investeerinud. Proovinud olen mitmeid, aga seni on just kasumlikkuse ja usaldusvâârsuse mõttes sõelale jäänud EstateGuru

    Reply
    • miiu says

      March 26, 2018 at 9:36 am

      Mina panin selle ühe väikese seemne sinna tiksuma, saab mis saab. Ülejäänud säästud, mis kogunenud puhvrist igakuiselt “üle jääma” hakkavad, lähevad aktsiatesse. Suuri pikaajalisi sääste ma vist ühisrahastusse ei julge paigutada…

      Reply
      • Te says

        March 26, 2018 at 10:56 am

        Miks?

        Reply
      • Kristi says

        March 26, 2018 at 11:44 am

        30-50% sellest päris mustade päevade fondist hoiaks ma kullas. 30-50%, sest konservatiivne nõuanne sõbrale – mul on 95%. ülejäänud 5 on hõbe. 😀

        Reply
  6. Rahakratt says

    March 26, 2018 at 1:50 pm

    Kulda? Nooremas eas võiks ikka rahavoogu tekitavaid varasid osta. Kuld jooksvalt mingit rahhi ei tooda ja pmst on tegemist spekulatsiooniga (lootusega), et väärtus kunagi tõuseb ja teenimiskoht on siis müümine. Muudmoodi kullaga väga ei teeni. Või hakkad edukamatele Eesti räpparitele hambaid valama…

    Reply
    • Kristi says

      March 26, 2018 at 11:05 pm

      räpparitele kuldhammaste valamine on päris uudne mõte muidugi, aga seda ma tean, et kuld cashflowd ei tooda ja spekuleerimisplaane pole mul tegelikult ka. minu jaoks on see lihtsalt mustade päevade fond, millest ma olen ennast nii palju distantseerinud, et ma isegi ei tea, mis hinnaga ma seda täpselt ostnud olen – spekuleeri siis niiviisi. 😀

      see väärtuse tõusmine on niikuinii päris mitme otsaga asi – millega seda siis nüüd võrrelda? seda ma muidu usun küll, et one fine day saan ma untsi kulla eest näiteks rohkem ruutmeetreid kinnisvara osta kui täna.

      aga nüüd, kus see meelerahufond enam-vähem rahuldava suurusega on, mõtlen tõesti cashflow peale ka.

      Reply
  7. Anonymous says

    March 30, 2018 at 12:51 am

    Mis sul huulte peal oli sellel kuldmuna peol, väga ilus ja särav nägid välja!

    Reply
  8. K says

    April 23, 2018 at 12:21 am

    Riin Tuttelbergi raamat on tore, aga suurematele lastele (pakuks et kuskil 12+) soovitaks väga “Kuidas saada rahatargaks”, autoriteks Mihkel Truman (kahtlustan et tema rohkem) ja eestlaste investeerimisiidol Roosaare ise. See on iseenesest väga nauditav juturaamat, aga rahatarkust seletab ka muuhulgas küllaga.

    Reply
  9. K says

    April 23, 2018 at 12:56 am

    “meelerahu fond” peaks jah olema konservatiivselt paigutatud, pangakontol, hoiustes, jah tõesti, minu arust, miks mitte kullas:).

    seejärel võib investeerimist hakata katsetama küll. kuldreegel on, et investeerida tuleks seda raha, mida oled valmis kaotama. riskivabasid investeeringuid ei ole ja tootlus käib üldjuhul käsikäes riskiga.

    valmis tasub olla algaja õnne fenomeniks -olen ise seda korduvalt kogenud, kuidas esimeste katsetuste edu tekitab “vau, küll see on lihtne ja ma olen tark” tunde, mis mõne aja pärast siiski illusiooniks:) ja vastupidi, kui esimene katsetus peaks nihu minema, ei tasu sellest morjendada lasta. investeerimine on long-term game.

    üks positiivne kõrvalmõju säästmisel ja kas või näpuotsaga investeerimisel on, et hakkas majandusuudiseid jälgima: kuidas läheb majandusel, mis tsüklis on kinnisvaraturg, kui suur on inflatsioon… kõik see omandab palju reaalsema tähenduse.

    edu 🙂

    Reply
    • miiu says

      April 23, 2018 at 6:38 am

      minu meelest igasugune uus teadmine tekitab pigem tunde “vau ma olen nii loll ja veel on nii palju õppida” 😀

      Reply
  10. mimm says

    July 15, 2018 at 7:31 am

    Raamatutest veel – “Kuidas saada rahatargaks” raamat on ülitore lugemine (vara)teismelistele, kuna seal on finantstarkus mõnusalt juturaamatu vormi valatud. Aru ma ei saa ainult, miks need raharaamatud nii kallid peavad olema. Aa, wait, sellepärast need autorid miljokad ongi 🙂

    https://www.rahvaraamat.ee/p/kuidas-saada-rahatargaks-rikkaks-saamise-%C3%B5pik-koolinoortele/1021599/et?isbn=9789949989317

    Reply
    • miiu says

      July 16, 2018 at 3:55 pm

      Just-just. Aga andekad inimesed võiksidki kõik olla miljokad. 😀

      Reply

Leave a Reply Cancel reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

TERE TULEMAST MEIE KÄOPESSA!

Mina olen Mirjam (29), sõpradele ja blogilugejatele Miiu. Olen kolme lapse ema, väikeettevõtja ja suur kokandusentusiast.

Loodan, et leiad siit blogist midagi enda jaoks paeluvat, lahkud siit positiivse laenguga ja tuled peagi uuesti tagasi!

Kontakt ja koostööpakkumised: blogi[ät]kukupesa.ee

Meie Käopesa Facebookis:

Meie Käopesa Facebookis:

ELU HETKED

Meie elu vahetu reportaaž Instagramis
This error message is only visible to WordPress admins

Error: No posts found.

Make sure this account has posts available on instagram.com.

JÄLGI KÄOPESA BLOGLOVINIS!

Follow

JUTUSTAVAD KAASA

  • miiu on Halvemini ja siis jälle paremini kui oleks oodata osanud
  • Ann on Halvemini ja siis jälle paremini kui oleks oodata osanud
  • miiu on Halvemini ja siis jälle paremini kui oleks oodata osanud
  • Laura Kohlin on Väärt ilunodi

OTSING

KATEGOORIAD

ARHIIV

Telli värsked postitused e-mailile

Sisesta meiliaadress, et saada teavitus kõigist uutest Käopesa-blogi postitusest!

Privacy & Cookies: This site uses cookies. By continuing to use this website, you agree to their use.
To find out more, including how to control cookies, see here: Cookie Policy

POPULAARSEMAD

  • Retsept: Võrratult särtsakas guacamole
    Retsept: Võrratult särtsakas guacamole
  • Retsept: Kogu pere lemmik chili con carne
    Retsept: Kogu pere lemmik chili con carne
  • What's for dessert? A perfectly nutty caramel brownie
    What's for dessert? A perfectly nutty caramel brownie
  • Halvemini ja siis jälle paremini kui oleks oodata osanud
    Halvemini ja siis jälle paremini kui oleks oodata osanud
  • Kooresed cannelloned spinatiga
    Kooresed cannelloned spinatiga
  • Kogumispäevik: Kodukeemia minu (loe: kloorisõltlase) majapidamises
    Kogumispäevik: Kodukeemia minu (loe: kloorisõltlase) majapidamises
  • Õhtusöögiideed e. kodutoite meie pere moodi
    Õhtusöögiideed e. kodutoite meie pere moodi
  • Retsept: Rootslaste oivaline (ja naeruväärselt lihtne) "kladdkaka"
    Retsept: Rootslaste oivaline (ja naeruväärselt lihtne) "kladdkaka"
  • Kuidas (ühe käega) katta kolmapäevaõhtust teelauda?
    Kuidas (ühe käega) katta kolmapäevaõhtust teelauda?
  • Kuidas ma suurest pesurestihäbist vabanesin
    Kuidas ma suurest pesurestihäbist vabanesin
Meie elu vahetu reportaaž Instagramis
This error message is only visible to WordPress admins

Error: No posts found.

Make sure this account has posts available on instagram.com.